Elsewhere :: Turkey

Notes Notes

almost 2 years ago
NANOWRIMO özel yazma seansı :
17/11 – Saat : 14 :00 ve 24/11– Saat - 14 : 00
almost 3 years ago
Ayın bu saatine kadar, bazılarınız zaten 50.000 kelimeye ulaşmış olabilir. Sana söylüyorum: Tebrikler! Bu gerçekten şaşırtıcı bir başarı ve süperstarınız.

Benim gibi başkaları, bu ay yazmak için hazırladığınız hedefin ardında kalabilirler. Ve aynı teknede olanlarınız için iki tavsiyem var. İlk şudur: Kendi beklentilerinizi henüz karşılamadığınızda kendinizi dövüşmeyin. Ve ikincisi: Umut bırakmayın ve henüz elde etmediğiniz hedefi hedeflemeye devam edin.

Bu tavsiyelerin her ikisinde de en önemli kelime "henüz" dir. Ne zaman bir şey yapamayacağımı şikayet ediyorsam, eşim (akrobasi öğretir ve bu nedenle insanlara görünüşte imkansız şeyler yapmalarına yardım ederek aşina olduğum) hatırlatır bana, henüz yapamayacağımı hatırlatıyor.

Bu kelime benim için hayat çizgisi haline geldi. Ayın ortasında on gün boyunca yazmayı bıraktım ve nihayet ona geri döndüğümde ilerleme grafiğindeki düz durgunluk çizgisinde korktum. Onu bu sene kötü bir iş olarak verme ve Netflix'i rahatsız etmekten utanmak isteği neredeyse ezici oldu. Fakat. Kafamın ardında, bana ertelemeye devam edersem, başladıklarımı asla bitiremeyecek - yazmaya teşebbüs etmezsem, elimde olan tek şey bana nagging olan o küçük sestir. bitmemiş bir roman. Ancak, birazcık yazmaya başladıysam, tamamlanmamış bir roman yerine, bitiremediğim bir roman henüz bitmedi.

Bu yüzden, sadece 20 dakika boyunca, o azcık sesi kapatmaya yazdım - ve NaNoWriMo istatistikler sayfamıza göre, en verimli yazma günüm olmaya başladım.

50 bin dolara ulaşmış ve romanınızın ilk taslağını bitirmiş olsanız bile, o taslağın neyi istediğini düşünün. Düzenlemek istiyor musunuz? Yayınla mı? Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın Bu şeyleri aklında tutun. Hikayenizle yapmak istediğiniz her şey imkânınızın sınırları içindedir. Belki orada henüz bulunmadın, ama denemeye devam edersen yapacaksın.

Aynı tekniği backflips öğrenmeye uygulamak için cesarete sahip olduğum günü bekliyorum (kesinlikle yapamayacağım ... henüz)

Katharine Gripp
İletişim Yöneticisi
almost 3 years ago
By this time of the month, some of you may have already reached 50,000 words. To you I say: Congratulations! That is a truly amazing feat, and you are a superstar.

Others, like me, might be trailing behind on the goal you set out to write this month. And to those of you who are in my same boat, I have two pieces of advice. The first is: Don't beat yourself up if you haven't met your own expectations yet. And the second is: Don't give up hope, and keep aiming for that goal you haven't achieved yet.

The most important word in both of these pieces of advice is "yet". Whenever I complain that I can't do something, my partner (who teaches acrobatics, and therefore is familiar with helping people do seemingly impossible things), reminds me that I just can't do it yet.

That word has become a lifeline to me. I stopped writing for ten whole days in the middle of the month, and when I finally came back to it, I was intimidated by that straight line of stagnation on my progress graph. The desire to give it all up as a bad job this year and bury my shame in bingeing Netflix was almost overwhelming. But. There was that little voice in the back of my head nagging me that if I kept postponing, then I would never finish what I'd started––that if I wasn't even making the attempt to write, all I'd have is an unfinished novel. But if I started writing even just a little bit, then, instead of an unfinished novel, what I'd have is a novel that I haven't finished... yet.

So I sat down to write, just for 20 minutes, to shut up that little nagging voice––and I ended up having my most productive day of writing... well, ever, according to my NaNoWriMo stats page.

Even if you've reached 50K and finished the first draft of your novel, envision what you want that draft to become. Do you want to edit it? Publish it? Share it with your friends and family? Keep those things in mind. Everything you want to do with your story is within the realm of your possibility. Maybe you haven't gotten there (yet), but you will, if you just keep trying.

Waiting for the day when I have the courage to apply this same technique to learning backflips (which I definitely can't do... yet),

Katharine Gripp
Communications Manager
almost 3 years ago
Merhaba!
Yarin için yazilmak icin son dakikalar:
ayfer.simms@ifturquie.org

Gorusmek uzere!
Ayfer
almost 3 years ago
Birisi imha ediciyi arar, çünkü kendi kendime şüphe duyuyorum. Şu anda aynı şekilde hissediyor olabilirsiniz - ancak korkmanıza gerek yoktur. Bir yol var. Bunu yapabilirsiniz.

Bu ayın bölümünde hayal tanklarınızın kuru çalışmaya başlayabileceği, arsa haritalarınızın uçurumdan dalıp düşeceği herhangi bir günü telafi etmek için takviminize ve olağandışı yazı saatlerinde gözüne bakabilirsiniz. Yaradılış zihninizin çiçeklenmesine ilgi duyan uğultu bir arı gibi sayfaya koyduğunuz kelimeleri ne olursa olsun gitmeyi reddeden küçük, nagging, kendi kendine eleştirel düşüncelerle karşılaşmış olabilirsiniz.

Ne zaman bir duvara çarparsam, başımı belaya sokarsam ya da saçlarımı çıkarmayı düşünüyorsam, yırtık kafamı sarmal çıkarmaya ve sakin bir yere geri döndürmeye çalışırım. Ona ulaşmak için yaptığım her şey üzerinde meditasyon yapmaya çalışıyorum. Ben hikayemdesindeyim - ve eğer daha önce yapsaydım, tekrar yapabilirim. Benim karakterlerimi ne yapacağımdan (ne de nefret ettiğimi) ve benim için ne sevdiklerinden (veya nefret ettiklerini) bilmiyorum. Hikayelerinin hala söylenmesi gerekiyor ve biliyorum ki bunu şimdiye kadar yapmışsam, yazdığım kelimelerde söyleyecek bir şeyler var.

Ben de aynısını yapabildiğinden eminsin Romanınız nerede olursanız olun - 25.000 kelimeyle veya 2.500 - herhangi bir engeli aşmak için cesaret ve yaratıcı irademin var. Romanı hayatına, yapamayacağın bir şekilde getirme tutkusu ve gücün var.

Sonunda kaç sözcüğün yazdığınız veya bunları yazmanın ne kadar sürdüğü önemli değildir; Ne hakkında yazacaksın?

Yaratıcı duvarları bir seferde bir tuğla yıkmak,

Nick Fierro
Program Stajyerleri
almost 3 years ago
We had a meeting today here at NaNo HQ, and at the end of it, we all gave a quick update on how our novels are going:

"I'm at 7,000 words."
"5,000 for me."
"I haven't even started yet."
"I'm right on track!"

Paige and Shelby get together before work every morning to have their own two-person write-ins. I'm the kind of person who can only write late at night, after I put aside all of my other responsibilities for the day. Tim reminded us that the on-par word-count goal for the end of today is 10,000 words, which elicited a round of groans and exclamations. How do those 1,667 words per day sneak up on you so quickly?

But wherever we're at in our novels, whatever writing style or ritual suits us best––and whether or not we feel like we're going to win this month––we've all made a commitment to keep pushing forward. We hold each other accountable, which can be simultaneously frustrating (ugh, thanks Tim for reminding me that I need to try to basically double my word count tonight), and the most encouraging thing in the world. Without this website, this community, these people, I have no doubt that I would still be letting my story languish in the purgatory of unwritten novels.

My best piece of advice for Week Two? Connect with someone, either in person or online, who will remind you to write every day, whether it's 10 words or 10,000.

Constantly remembering that, in all the best stories, the underdogs are usually the ones who win in the end,

Katharine Gripp
Communications Manager
almost 3 years ago
Kolay değil her gün harıl harıl kelimeleri doldurmak, ama günün sonunda o yaklaşık 1700 kelimeye ulaşınca, çok iyi uyuyorum. Ya siz?
almost 3 years ago
Good job Turkey!! Will mail everyone soon!
almost 3 years ago
HI GUYS!!
START WRITING!
Exciting!
-----------
Yazmaya başlayın!
Herkes hergün kelime sayısını bildirsin "word counter" bölümünde!
almost 3 years ago
Hey everyone, because we want to organize the best event for you, we will need everyone to register by sending me a mail before Saturday 29th of October. /Merhaba, güzel bir tören hazırlamamız için, herkes 29 ekim'den önce, bana mail atarak bildirsin lütfen. mail: ayfer.simms@ifturquie.org
PS/NOT: Numbers of stickers are limited so first registered get priority:)/ Stickers ler sayılı olduğu için, ilk kayıt edenlere öncelik olacaktır.
almost 4 years ago
30 kasım 2016 akşam saat 6.30 da, çabalarımızı kutlamak için Fransız Bistrot’da buluşuyoruz !
almost 4 years ago
ISTANBUL: SON YAZI SEANSIMIZ YARIN! Saat 4.30 ve 6.30 arasi!
almost 4 years ago
Merhaba!
Unutmayın, 26.11.2016 : akşam saat 4:30- 6:30 da beraber yazıyoruz İSTANBUL'da, ve 30 kasım 2016 akşam saat 6.30 da, çabalarımızı kutlamak için Fransız Bistrot’da buluşuyoruz !
******
Don't forget our write-in on the 26th of november, saturday from 4.30 to 6.30 and our drinks at the french Bistrot to celebrate the end of the nano on the 30th of november!

GOODLUCK EVERYONE!!
almost 4 years ago
Starting today, November 20, you can become an official winner of NaNoWriMo 2016! Once you reach 50,000 words, make sure to claim your official win by validating your novel.

You can validate your 50,000 words and continue updating your word count through November 30.
almost 4 years ago
Hi dear writers!
Overwhelmed by all the messages I received for ML appreciation day:) Believe me without you guys, nothing would be possible. It's hard work but together we can do it and finish our first drafts soon! This month have been particularly hard for me, with my dad in intensive care but have been writing as much as possible and I am well decided to finish it! And I hope all of you will find the power to do so too!
Special thanks to Lena Devlen, our old ML, who has been a great support upon her return to Turkey, special thanks to Alper Kaya and Mustapha Acungil who are both published authors and got actively involved in keeping the flame alive. Well, we are nearing the finishing line, keep writing! For better and worst! But surely for the better:)
***************************************************************************
Merhaba sevgili yazarlar!
ML takdir günü için aldığım tüm mesajlar için içten teşekür ederim! Sizlerle olmadan hiç bir şey mümkün olmazdı. İlk tasarımızı pek yakında bitireceğiz, zor bir iş ama beraber olunca gücümüz artıyor. Bu ay benim için zor bir dönem oldu, babam yoğun bakımda, biraz sarsıldım ama yazmaya devam ettim, hikayem de doğal olarak onun gençlik dönemine yöneldi. İşte yazı bana güç verdi.
Bu mailde birkaç kişiye özel teşekkürlerimi sunmak istiyorum: Lena DEVLEN, bizim eski ML türkiye ye döndüğünden beri oldukça yardımcı oldu, Alper Kaya ve Mustafa Acungil için de özel teşekkürler tüm katkıları için, hep pozifif oldular. Peki, bitiş çizgisine yaklaşıyoruz, yazmaya devam! Şüphesiz bunu beraber başaracağız!
Unutmayın, kötü yazı yoktur, sadece büyük sabır ve disiplin vardır!

Ayfer Simms
almost 4 years ago
Hi guys!
http://oldandbusted.drwicked.com/
WRITE OR DIE

almost 4 years ago
Pazar günü yazilariniz bol olsun!
almost 4 years ago
Double up with us.
Today is NaNoWriMo's Double-Up Donation Day, an all-day opportunity for our entire community to come together to write, inspire one another, and support our nonprofit programs.

We’ll keep the party going with hourly writing prompts and prize giveaways, plus three Virtual Write-Ins throughout the day. Check out our full schedule.
almost 4 years ago
Hi everyone!

How are you guys doing?
So far at the end of today we should have about 6000 words (a bit more), but if you are behind don't give up! Keep going! Tonight from 9 pm and 12pm we will have a virtual write-in to catch up! Will post the details tonight!
*******
Herkese Merhaba!

Siz nasıl gidiyor?
Bugünün sonunda yaklaşık 6000 kelime (biraz daha fazla hatta) kelimemiz olmasi gerekiyor! Ama geciktiyseniz pes etmeyin ve devam edin! Az kelime, hicten iyidir! Bu aksam, geciken kelimeleri yakalamak isteyen varsa, saat 9'da bulusuyoruz! Muhtemelen Facebook mesenger den talimatalri verecegim. Detaylari aksam ustu yayınlayacağız!
Gorusmek uzere!

Ayfer
almost 4 years ago
Bu mesaj nanowrimo kıçkoff İstanbuldaki yarısı kazanan için: lütfen benimle irtibata geçin, hediye niz ile ilgili ayrıntıları söyliyeceğim!

Teşekürler!

Ayfer
almost 4 years ago
Hi guys!
Please find below the write-ins organised for Istanbul:

Monday: 1.11.2016 at the library of the french cultural Institute: 18.30 to 20.30
Tuesday: 9.11.2016-Same place, same time
Wednesday: 17.11.2016-Same place, same time.
Saturday: 26.11.16: 16.30 to 18.30

Free tea and coffee and plugs available!
almost 4 years ago
Are you ready for the Kickoffs?? Izmir tomorrow night and Istanbul on Friday!
Looking forward! Also at both evenings we have published authors who are going to do a little talk! Your chance to hear some success stories, perhaps you'll be next?

Lansman için hazır mısınız ?? İzmir yarin gece ve İstanbul cuma günü!
Dört gözle bekliyoruz! Ayrıca her iki lansmanda akşamları yayınlanmış olan yazarlar küçük bir konuşma yapacaklar. Başarı hikayeler duymak için bir şans, belki bir sonraki başarı siz olacaksınız?

almost 4 years ago
less than a minute ago
Did you register to the kickoff/ISTANBUL lansman gecesine yazilin!

REGISTER HERE: https://www.inscription-facile.com/form/bMp8iuLjTjYf8xbGozHB

KAYIT: https://www.inscription-facile.com/form/bMp8iuLjTjYf8xbGozHB

ENREGISTREMENT: https://www.inscription-facile.com/form/bMp8iuLjTjYf8xbGozHB
almost 4 years ago
Videomuzu seyrettiniz mi? Lansmana gelin, sizi de cekelim!
https://www.youtube.com/watch?v=F6Qe0juBS-A

DId you watch our video? Come to the launch and we will film you too!
https://www.youtube.com/watch?v=F6Qe0juBS-A
almost 4 years ago
Alors salut à tous nos francophones de Turquie !
Nous avons beaucoup travaillé cette année pour vous offrir deux soirées de lancement pour le nanowrimo 2016. Une à Izmir le 27 octobre à 18h et l'autre le 28 octobre 2016 à 19.30. Les deux soirées se dérouleront au centre culturel français d'Izmir et d'Istanbul. Il faudra vous inscrire sur notre page Facebook ou bien, sur le lien ici même (patience, nous allons bientôt l'ajouter!). Je vais vous envoyer ce mail en 3 langues par mail pour que tout le monde soit au courant ; nous vous attendons nombreux !
almost 4 years ago
Hi everyone!
Just a heads up for 2 kickoffs we have organised in 2 cities so far! Istanbul and Izmir! Both at the French cultural center. Izmir will be on the 27th of october at 6pm and Istanbul will be 28th of October at 7.30pm. Entrance will be free, but you will need to register on our facebook page or here when we add the link. As you can imagine we are busy organizing a great event for your guys, so would appreciate your patience and your participation! Let's meet soon!
More to come here!
almost 4 years ago
Fransız kültür merkezinde 27.10.16 saat 18'de Izmir de Nanowrimo lansemanı gerçekleşecek.
Aynı şekilde 28.10.16 saat 7.30 da Istanbul da Fransız kültür merkezinde gerçekleşecek.

Bu hafta kayıt detaylarını facebook sayfamızdan görebilirsiniz. Facebook kullanmayanlar için, buraya da kayıt linkini ekleyeceğiz.
about 4 years ago
Merhaba!
Bu sene Istanbulda olanlar icin her gun bulusmalar olacak! onemli bir anlasma gerceklesti!
This year for the nanos in Istanbul we are going to have some write-ins everyday!
More news to follow!
almost 5 years ago
Merhaba arkadaşlar! Bu sene çok güzel bir enerji ile dolu grubumuz, çok keyifli oldu. 3 günümüz kaldı, dayanın biraz daha, az kaldı dinlenebileceğiz!
Son stickerleri bu hafta gönderiyorum. Bana yazanlara teşekkür ediyorum:) iyi yazma hafta sonları!
Ayfer
almost 5 years ago
Nasil gidiyor? Bir sesizlik seziyorum. Kelime sayiniz ne kadar olsun onemli degil, yine de yazmaya devam edin!

almost 5 years ago
Merhabalar,

Dogrusu 3 gunden beri buraya yazamadim. Fransa da dogdum ve orda butun gencligim gecti. Son birkac gun haberlerden dolayi, moralim dusuk tek tek ordaki arkadaslarimla temasa gectim. Hepsi iyiler. Kelimelerimde biraz geciktim bu yuzden, ve sizleri de ihmal ettim. Ama tekrar burdayim sizlerle. Sizin kelime sayiniz nasil gidiyor? Bu bilgisayarimda turk harfler yok, bu yuzden ozur dilerim yazma seklim icin. Anlasiyiniz ve desteginiz icin de ayrica tesekkur etmek isterim. Aranizda hem gecen sene nin, hem bu senenin sticker lerden isteyen varsa, adresinizi gonderin, size postalarim:) Herkese bol yazmalar ve sagliklar!
almost 5 years ago
2 hafta kaldi!!
almost 5 years ago
GUN 12! Nasil gidiyor?
Ankarada bir kac kisi bir araya gelmek istiyor! Isim ve maillerinizi gonderin bana acil!

:)
almost 5 years ago
Merhabalar!
Ankaradakilere sesleniyorum! Aranızda bir kaç kişi bana WRITE-IN varmı diye sorusunu sordu!
Bu hafta sonu için bunu organize edecek kişi var mı? Bana acilen yer ve saati belirleyin, herkese bir mail göndereceğim:)

Sevgiyle kalın
Ayfer
almost 5 years ago
Ankara, Istanbul, Antalya... WRITE-IN organize etmek isteyen varmı?

Bana mesaj gönderin! Veya Forumlarda da konuyu açabilirsiniz, facebook sayfamıza da bildirim yapabilirsiniz!

Iyi pazartesiler!
Anyone wants to organize a write-in in different towns? Message me or use the forums/facebook page to plan the event:)
almost 5 years ago
Bir haftamiz gecti! Hikayelerimiz sekil almaya basliyor!
herkese iyi haftalar dileriz!
almost 5 years ago
Bugun saatlerinizi geri almaya unutmayin! Bir saat daha da fazla yazilar demekdir!
Bugun de double up your words and donation day! Unutmayin!
Herkese iyi yazilar! Ter dokmeye devam!
almost 5 years ago
Ready to double up?
close
Double-Up Donation DayToday is Double-Up Donation Day, an all-day opportunity to write, inspire one another, and support our nonprofit programs.

Find out more information, including our full schedule of prize giveaways, Virtual Write-Ins, and hourly prompts. Or...Donate Now!
almost 5 years ago
Hey guys,

Tomorrow is double up your donation and word count day! There will be virtual write-ins and LOTS of tweeting, make sure you log in! Donation is very important to make the ball roll. Even 10$ if that"s all you can afford. I believe the 25$ donation gets you the 50$ goodies (discount to things I am guessing). Well if you love NanoWriMo like I do, try to support the guys who run it! hehe Happy Friday everyone! One week into it already! What an exciting adventure this is!
almost 5 years ago
For tonight's virtual write in: Lets try this:
1. Go to mibbit.com|http://mibbit.com, scroll down to the bottom, click "Chat Now"; OR go directly to http://client01.chat.mibbit.com/
2. Enter your nickname (in the blank field after "Nick"), as well as our channel name and secret password (Channel: #nanoturkey 50Kherewecome)
almost 5 years ago
Hey guys, yes there is a virtual write in at 9pm. Stay tuned, trying to find a chat place!
almost 5 years ago
Wow November 1st is coming!!
We are gathering on the 30th of October in Kadikoy, around 8pm, in MASAL EVI.

https://www.google.com/maps/place/masal+evi+kad%C4%B1k%C3%B6y/@40.9861456,29.0263679,3a,75y,101.45h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1sUa8qKDhOQlBvpXSDEpwg5Q!2e0!4m2!3m1!1s0x0:0x55c9528ae249f566?sa=X&ved=0CHQQpx8wDWoVChMI6dfv1Z_iyAIVBNssCh3UzgY5
almost 5 years ago
Hello guys!
November is coming fast! Are you ready?
Lots of love!
Ayfer
almost 6 years ago
TURKCE!
Merhaba herkeze!
Nanowrimo bitmesine az zaman kaldı!
Bu hafta son olduğu için herkeze destek edebilmenizi hatırlatmak istedim! Ya ufak bir para gönderebilirsiniz (ufak veya büyük:)) imkanızıza göre. 10 Tl bile olabilir! Veya Store 'dan alışveriş şeklinde de de olabilir. Evet yol parası ucuz değil ama toplu şekilde de alabilirsiniz:

https://store.nanowrimo.org/merchandise


Iyi alışverişler herkeze!
Ayfer Simms

almost 6 years ago
Write in Saturday 29.11.14 at 9am, Saray Simit Uskudar. Adress:

Salacak Mahallesi, Salacak İskele Caddesi, No 14/1, Üsküdar, İstanbul

I will be distributing stickers to attendees!

Ayfer
almost 6 years ago
Merhaba Herkeze,

Son yaklaşıyor, nasıl sınız?
Aşağıdaki linkde değişik bilgiler bulabilirsiniz!
Twitter'ü de unutmayın:)
Please visit the http://nanowrimo.org/forums/all-ages-coffee-house
thread for different kind of information.
Also follow nanowrimo on twitter NaNoWrimo!

Son Hafta için herkeze bol şanslar!
Good luck everyone for the last week!

I find the pep talks very helpful!
almost 6 years ago
I am online guys! if anyone feels like some company while writing, stick a news on a forum! Keep at it! Keep writing!
almost 6 years ago
Hi Pals!

The finishing line is fastly approaching!!
How is everyone doing?
Lets meet online on Saturday 22.11.14

There were a few of you last week!

See you soon! Dont forget to save your novels and valıdate your word count when you reach 50K!
Good luck everyone
almost 6 years ago
Merhaba herkeze! Hello everyone!

How is your writing going? Yazılarınız nasıl gidiyor?

If you have questions please don't hesitate to ask!
Sorularınız var sa sormaya çekinmeyin!

almost 6 years ago
How is everyone doing? Good luck everyone! We are doing great!!!
almost 6 years ago
Today is double up your words and donations day! I have donated, did you?

One week already!

Happy nanoing!
almost 6 years ago
Hi guys! busy schedule!! will be posting some info about the weekend tomorrow evening! Stay tuned!
almost 6 years ago
Catching up now for today! I hope you all finding time to write, I know sometimes it can be challenging!
almost 6 years ago
Happy 31st of October everyone! If you cant attend tonight's event in Istanbul, have a personal celebration! Will check online tonight/tomorrow!
Exciting!!

Happy noveling!
almost 6 years ago
November is approaching furiously! I hope everyone gathers in all corners of Turkey to celebrate! The İstanbul one is at Victor Levy at around 8pm on the 31st!

See you soon, online or in person!
almost 6 years ago
If you are in Istanbul on the 31st of October: Be in Zencefil at 7 pm! And spot the nano signs!

Zencefil
Kurabiye Sok. 3, Istanbul, Turkey (Beyoğlu)

Istanbulda bulunursanız, 31 Ekimde Zencefilde buluşuyoruz!
Saat 7'de!
almost 6 years ago
We have a facebook page:
https://www.facebook.com/pages/Nanowrimo-Turkey/743041452417461?ref=hl

Facebook sayfamizi ziyaret edin!
almost 6 years ago
31 of October: There will be a launch evening in Istanbul. For those who can attend, stay tuned! For those who can't, will be hosting an online event too to get acquainted, just like last year (Merci Lena:)).
almost 6 years ago
Hi Everyone! I will be posting a news sheet here soon! Stay tuned!
Ayfer
almost 7 years ago
Did you just see it? We've hit the 1,000,000-word mark as a region! You are amazing, guys! Keep on writing!
almost 7 years ago
Donate today for the chance to win one of the fantastic prizes from NaNoWriMo and a keychain from the region as our local champion. Find the schedule here: http://nanowrimo.org/writing-marathon and http://nanowrimo.org/forums/elsewhere-turkey/threads/146080
almost 7 years ago
If anyone has any trouble signing in our chatroom tonight, please PM me. I'll be checking my NaNoMail regularly!

lcdvn
almost 7 years ago
Turkish gang,

We are going to have an online get-together on Oct. 31 starting 7:30 pm. Here are the instructions:

1. Go to mibbit.com|http://mibbit.com, scroll down to the bottom, click "Chat Now"; OR go directly to http://client01.chat.mibbit.com/
2. Enter your nickname (in the blank field after "Nick"), as well as our channel name and secret password (Channel: #nanoturkey 50Kherewecome)

You do NOT need to register your email.

That's it! See you there next Thursday!

Calendar Calendar

Meet your MLs

Ayferwang Winner!
  • Joined October 24, 2011
  • Role Municipal Liaison
  • Location Istanbul
aristotle91 Winner!
  • Joined October 16, 2004
  • Role Municipal Liaison
  • Location Istanbul, Turkey

About us

Welcome to NaNoWriMo's Turkish region!
155 novelists • 1,753,025 words written • 11,309 average wordcount • $0.00 donated

Regional Forum

11
created: almost 2 years ago
by aristotle91
last comment: almost 2 years ago
by Yazadur
8
created: almost 7 years ago
by lcdvn
last comment: almost 3 years ago
by Ayferwang
4
created: almost 2 years ago
by syaffolee
last comment: almost 2 years ago
by gardencorrespondent
2
created: almost 2 years ago
by Ryuogu
last comment: almost 2 years ago
by Yazadur
2
created: almost 2 years ago
by aristotle91
last comment: almost 2 years ago
by ogispeedy
5
created: almost 2 years ago
by Samaia
last comment: almost 2 years ago
by Emircesur
2
created: almost 2 years ago
by aristotle91
last comment: almost 2 years ago
by ogispeedy